Maska e cila eliminon lekuren e dendur

Ekzistojnë mjete të shkëlqyeshme natyrale me ndihmën e të cilave mund të tendosim lëkurën e qafës, të eliminojmë lëkurën “e dendur” dhe të bëjmë lëkurën më elastike, thjesht të rinojmë qafën.

Kjo është maska piling, e cila bëhet një herë në javë.

Për përgatitjen e maskës do t’ju nevojiten: 1 lugë e kafesë kurkumë pluhur, 3 lugë supe sheqer, 2-3 pikë vaj eterik të livandës apo të çaj kinez, 3 lugë supe vaj ulliri (apo kokosi), vanilje pluhur (sa mund të kapet me maje thike).

Pergatitja

Përzieni të gjithë përbërësit. Mund të bëni maskën edhe pa përdorur sheqerin, e gjitha varet nga gjendja e e lëkurës së qafës.

Për lëkurë të keqe, me njolla të errëta, sheqeri është i rekomandueshëm. Qitni tretjen në lëkurë. Lëreni të veprojë rreth njëzet minuta, pastaj lajeni duke i bërë masazh.

Pastaj në lëkurë të pastër qitni kefir (ose jogurt), i cili është i rekomandueshëm për këtë procedurë, sepse lëkura nën ndikimin e kurkumit mund të marrë ngjyrë.

Kefiri do ta zbardhë edhe do ta shtojë hidratojë lëkurën.

Mund ta mbani disa minuta dhe, gjithashtu, duke i bërë masazh, ta lani, apo ta fshini me peshqir letre ./Gjithqka Nga Pak

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

About muzika6